LCHF på semstern – Korfu

av Cecilia Folkesson

Caroline Bohman tipsar om semestermat från Korfu: Middagsbuffé med massor av grönsaker, grillad kyckling och aubergine, fetaost etc.

Vad äter du på semestern? Maila gärna bild tillcecilia.e.folkesson@gmail.com

Läs tidigare inlägg om att skippa sockerfrossan på semestern här.

 

Du kanske även gillar detta

2 kommentarer

Michelle 20 juli, 2012 - 21:37

Ett litet tips för de i eller kring Halmstad i sommar (eller som kanske rent av ska resa hit en kort sväng) är att äta på Spis & Deli som är beläget på Lilla Torg alldeles runt hörnet från turistbyrån. De har i största möjliga mån ekologisk och närproducerad mat, med en hel del inslag av raw food med. Mycket är med surdegsbröd (som de bakar själva men det går att låta bli) men i övrigt kan man beställa tillbehören själv till sin mat. Och då kan man ju alltid välja deras superfräscha sallader eller ugnsbakad aubergine! Eller så kan man äta deras FANTASTISKA äppelrökta lax med cole slaw alldeles som den är. Väldigt mycket av deras mat är enkel att lchf-anpassa eller är det rent av från början!

Svara
ceciliafolkesson 24 juli, 2012 - 07:38

Åh, det låter perfekt ju! Bodde i Halmstad tidigare, men kommer inte ihåg detta ställe, nytt?
Tack för tipset. Det ska absolut testat nästa gång jag är i halmstad!

Svara

Skriv en kommentar

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More